Kako napisati projekat koji će dobiti finansiranje?
Kako bi uopšte bio uzet u razmatranje, svaki projekat mora biti profesionalno napisan. Svake godine EU stavlja Srbiji na raspolaganje velike sume novca za finansiranje projekata iz različitih oblasti. Ipak, od ukupnih sredstava iskoristi se samo 30%, uglavnom zbog nepoznavanja postupaka pisanja projekata i nedovoljne informisanosti.
Apliciranje za sredstva iz EU fondova je složen proces. Finansijska sredstva dodeljuju se samo profesionalno napisanim predlozima projekata koji zadovoljavaju brojne uslove i najviše EU standarde.
Regionalni i EU fondovi ulažu velike budžete u razvoj zajednice, društva i privrede, pa tako svaka organizacija koja ispunjava uslove može da se prijavi za neki od raspisanih konkursa i dostavi projekat kojim će obrazložiti svoju ideju za razvoj ovih sektora.
Ko sve može da aplicira za sredstva nekog od regionalnih ili EU fondova:
- Republičke i lokalne institucije, ustanove, zavodi, sekretarijati, instituti, kancelarije
- Organizacije civilnog društva ( udruženja, savezi, fondacije, strukovne organizacije, neprofitne organizacije)
- Kompanije, mala i srednja preduzeća, privatni preduzetnici, komore, klasteri, zadruge
- Pojedinci koji tek žele da se aktivnije uključe u apliciranje za donacije i podršku kod domaćih i međunarodnih fondova
Da bi projekat bio uzet u razmatranje, mora biti napisan, po standardima samog fonda, ali i različitih regulativa koje se mogu razlikovati u zavisnosti od toga da li je fond regionalni ili EU.
Broj klijenata u regionu za EU fondove stalno raste, ali je problem u tome što mali broj ljudi koji zna da napiše kvalitetan predlog projekta.
Zato treba da se edukujute za pisanje projekata za EU i regionalne fondove i postanete jedan od malobrojnih, traženih i dobro plaćenih stručnjaka ili osoba koja će nakon izlaganja ideje i popunjavanja apliakcija za obrazloženje ideje i projektnog predloga, uspeti da svojoj zamisli, obezbedi potreban novac.
Seminar je nastao iz potrebe javnih institucija, malih i srednjih preduzeća, organizacija koja se bave pitanjima kulture, sporta, mladih, turizma, poljoprivrede, zaštite životne sredine, osoba sa invaaliditetom, manjina, obrazovanja, medija, IT sektora i slično, da se edukuju i informišu o mogućim izvorima finansiranja i apliciraju za dobijanja finansijskih sredstava u okviru svojih projekata.
Ne propustite priliku da i vi čujete najnovije prakse i trendove u ovoj oblasti i da naučite kako i sami da primenite sve ovo u svojim kompanijama, udruženjima, nevladinim organizacijama, državnim ustanovama, javnim preduzećima…